Zážitková hodina s hudbou

Hudba, estetický zážitek. Hudbu nelze popsat jen slovy, hudba se musí prožít. A to jsme si také zkusili s některými žáky a třídami na 1.stupni naší školy. Ve čtvrtek 2. 3. 2023 navštívila žáky 1., 2. a 4.tříd studentka střední umělecké konzervatoře v Olomouci Sára Graubnerová, aby nám představila hudební nástroje, které na této škole studuje. Bylo to velmi zajímavé a děti se o houslích a zobcové flétně dozvěděli spoustu zajímavostí. Žáci si mohli nástroje prohlédnout, chytnout si na ně a vyzkoušet si je. Zjistili, že k houslím je potřeba smyčec a ne „šmitec“ a že se skládá z koňských žíní, na které hudebník nesahá. Ukázali jsme si, jak se hudební nástroje udržují, jak se o ně máme starat, jak často bychom měli cvičit. A samozřejmě nechyběla ani hudební ukázka.

V pokračování a dodání kuráže samotným našim žákům si představení dalších známých i spíše neznámých hudebních nástrojů připravily žákyně 4.C, Eliška Dolanská a Anežka Neradilová. Prozatím pouze ve své kmenové třídě. Eliška svým spolužákům představila klasický strunný nástroj – kytaru. Na závěr zahrála i úryvek z klasické hudby.

Velmi zvláštní, a ne tak známé hudební nástroje, představila Anežka Neradilová. Napadlo by vás někdy se učit hrát na kastaněty, okarínu nebo na ukulele? Většinou vám na základní umělecké škole nabídnou spíš klavír, kytaru, bicí a housle. Bylo zajímavé vidět a slyšet tyto hudební skvosty naživo.

Krásným zakončením byla návštěva výchovného koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů, která nás provedla českou klasickou hudbou, předvedla nejslavnější hudební mágy naší země a poskytla pro žáky skvělý kulturní zážitek.

Škoda jen, že si Sára Graubnerová nemohla donést do školy také cimbál, na který také doprovází ve zlínské cimbálovce.

Mgr. Eliška Holíková