Volby nanečisto aneb být 45 minut dospělým

Tento týden nás čeká 1. kolo volby nové hlavy státu. V 9. ročníku jsme si vyzkoušeli, jaké je to stát se voličem a rozhodovat. Zopakovali jsme si zásady demokratického volebního práva. Jedinou podmínku, kterou žáci nesplňovali, jsme vyřešili tak, že se žáci na 45 minut stali dospělými. Jinak volby proběhly podle všech regulí. Každý z účastníků voleb dostal sadu volebních lístků, za plentou si vybral svého kandidáta nebo kandidátku a hlas odevzdal do volební urny. S napětím jsme pak zkontrolovali, zda souhlasí počty, platnost lístků a spočítali hlasy. Mám radost, že se do voleb nanečisto zapojili všichni přítomní žáci. A výsledek? Na naší škole by 2. kolo voleb neproběhlo, protože v 9. A, 9. B i 9. C byl výsledek jednoznačný. V nadpoloviční většině zvítězil prezidentský kandidát s číslem 4, pan Petr Pavel. Počty hlasujících i výsledky jednotlivých tříd jsem předala dalším vyučujícím, kteří budou s daty dále pracovat. Děkuji všem 45minutovým dospělým, kteří se svých rolí zhostili na výbornou. Za dalších 5 let už z nich budou opravdoví dospěláci a jejich hlasy již budou rozhodovat.

Mgr. Leona Lukašíková, vyučující občanské výchovy