Pro rodiče: Na internetu na vaše děti mohou číhat nástrahy. Buďte, prosím, ostražití!


    
    Je to téměř rok, co jsme vlivem pandemické situace museli přenést velkou část výuky do online prostředí. V době, kdy děti nechodí do školy, tráví mnohem víc času u počítačů či tabletů. A nejen během hodin distanční výuky.
Ze zkušenosti s rodinami, se kterými se v mé psychologické praxi setkávám, vnímám, že mnoho dětí před obrazovkami tráví množství času, který často není nijak výrazně regulován. U velké části z nich se dá, bohužel, mluvit o plíživém rozvoji závislosti, ke které izolace a ztráta běžného denního režimu jen přispívají.
V posledních dnech jsem se však u našich žáků setkala s ještě výraznějším nebezpečím, na které bych vás, rodiče, ráda touto cestou upozornila. Zjistila jsem, že některé děti, mnohdy už prvňáčci či druháčci, jsou uživateli sociálních sítí (Messenger, FB aj.). Samotný Facebook přitom vysloveně zakazuje používání své sítě dětem pod 13 let. Důvodem je, že mladí chlapci a dívky ještě nejsou na tento způsob komunikace připraveni. Velmi snadno sociálním sítím propadnou nebo zveřejňují informace, které by měly zůstat soukromé. Mohou se tak stát obětí kyberšikany.
Kromě jiného jsou to právě tyto typy sociálních sítí, na kterých děti kontaktují tzv. internetoví predátoři- většinou o mnoho starší lidé, jejichž komunikace s dětmi nabírá často výrazně sexuální podtext, posílají jim fotky či videa s pornografickým obsahem a to samé mohou vyžadovat od dětí. Děti mohou být z takovéto konverzace zmatené, lehce manipulovatelné a ne vždy ví, jak v takovýchto situacích reagovat. Stává se, že  rodiče se o těchto zážitcích svých dětí nedozví a pokud ano, mnohdy si nejsou jisti, zda a jak zasáhnout… Ti, se kterými se potkávám, si jsou vědomi zvětšující se propasti mezi internetovými znalostmi, které mají oni sami a kterými disponují jejich děti. Je přirozené, že je pro rodiče těžké odhadnout nástrahy, které online prostředí skrývá.
Protože jsem se však s útokem predátora nedávno setkala u žákyně jednoho z nejnižších ročníků prvního stupně, považuji za důležité na toto nebezpečí upozornit a poprosit vás o větší všímavost vůči tomu, co vaše děti na internetu vyhledávají a s kým jsou v kontaktu.
Seznamte dítě se základními principy bezpečí na internetu (více naleznete například ze: https://www.e-bezpeci.cz/)
Pokuste se také doma vytvořit atmosféru, ve které bude váš syn či dcera vědět, že za vámi může kdykoli přijít, pokud by se na internetu setkalo s něčím, co by mu bylo nepříjemné. Atmosféru, která mu umožní si o podobných situacích otevřeně promluvit s vědomím vašeho pochopení a společného hledání  řešení namísto výčitek či trestů.
Internet nabízí mnoho dobrého. Bez něj bychom v těchto měsících snad vůbec nemohli fungovat. Zároveň je však, zejména pro vás, rodiče, spojen s velkou výzvou: Být obezřetný a pomoci svým dětem online světu nejen porozumět, ale také s ním moudře zacházet. Přeji Vám hodně sil!:-)

Více informací o tématu můžete nalézt také zde:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/v-siti-internet-predatori-nezletile-divky-dokument_2003090600_mpa
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/jak-chranit-deti-pred-predatory-na-internetu-40302836

Pokud byste potřebovali cokoli ohledně tohoto tématu (a nejen jeho:-) konzultovat, neváhejte se na mne obrátit!

                                                                                                                                      Mgr. Pavla Tomancová,  školní psycholožka


 

Archiv novinek >