Odpoledne s Andersenem 2023

V pátek 31. 3. 2023 jsme na 1.stupni zakončili měsíc březen, který je známý též jako měsíc knihy, krásným projektem Odpoledne s Andersenem. Tato akce vychází z mezinárodního projektu knihoven Noc s Andersenem, který má přitáhnout mladého čtenáře a pomoci mu najít cestu ke knihám. V dnešní počítačové a uspěchané době svádí kniha u dětí každodenní boj s oblíbenějšími protivníky – mobilem, počítačem, televizí. Každé dítě umí již v předškolním věku zapnout televizi, najít si svůj program s pohádkou, hrát televizní i počítačové hry. Je to logické, děti se učí jako opičky a v takto mladém věku nasávají jako houba. V každé domácnosti je minimálně jedna televize, počítač nebo mobilní telefon, u kterých toto škvrně své rodiče a starší sourozence denně vidí. Na čtení knih není čas, práce se přesouvá díky moderní technologii a počítačům domů, proto i mladý čtenář může hledat hůř cestu ke čtení. Zkuste na chvíli doma zastavit, nikam nespěchat, vypnout mobil i televizi, vzít knihu do ruky a číst si. Dřív nebo později si i dítě vštípí tento krásný vzor a vezme samo knihu do ruky a požádá vás o společně přečtení příběhu. Kniha se časem stane běžnou součástí jeho života, jeho útěku od uspěchaných technologií, terapií a relaxací. Možná to nebude hned, možná to bude až za pár let, možná až samo bude dospělé a bude mít vlastní děti. Ale určitě si vzpomene na ty krásné chvíle s vámi, kdy cítilo lásku a teplo z vašeho hlasu při čtení pohádky.

Mgr. Eliška Holíková