Nouzový stav a duševní pohoda- aneb jak se bránit koronadepresi?



Podzim je v plném proudu. Barevné listí, ale také delší večery, méně světla, blátivé  plískanice  … Právě ty, samy o sobě, můžou působit na pocit pohody. Někteří lidé tak zažívají nepříjemné  stavy, které -  s trochou nadsázky- nazýváme  občas také „podzimní depkou“ .
 Tento rok je však pro všechny z nás trošku jiný.  Prožíváme dny, které jsou poznamenané mnohými omezeními spojenými s pandemií koronaviru. Naše životní možnosti se v posledních týdnech opět značně „smrskly“.  Museli jsme se vzdát většiny kontaktů s druhými lidmi, nejednoho koníčku. Školy jsou po pár týdnech od otevření opět zavřené, děti se vzdělávají distančně  a podobně i nejeden rodič  pracuje z domu. Zhroutil se obvyklý režim, na který jsme si opět začali zvykat a nyní se snažíme nastavit (a hlavně udržet!) režim nový.
Jak se z toho všeho nezbláznit? Nebo lépe- jak zvládnout tyto dny v co nejlepší duševní pohodě? V následujících řádcích vám přináším několik tipů, kterými se můžete nechat inspirovat.
 
  1. PŘIJMĚTE SVÉ POCITY
Akceptujte, že jsme ve výjimečné situaci, která může přinášet nové či  nepříjemné myšlenky a pocity. Ať už cítíte rozmrzelost, strach,  vztek či jakýkoli jiný pocit, přijměte je jako normální doprovod nenormální situacePokuste se je nezhoršovat tím, že je budete sobě nebo lidem okolo vyčítat. To ale neznamená, že byste jim měli dát  ve svém životě neomezený prostor! Nedávejte jim nad sebou moc  tím, že se jimi budete nekontrolovaně  ve svých myšlenkách nebo rozhovorech s druhými.  
 
  1. MĚJTE PLÁN
Vytvořte si plán s činnostmi, kterými se budete zabývat. Mnohé výzkumy dokazují, že v  každé náročné a nejisté situaci, je pocit kontroly a předvídatelnosti to, co dokáže lidem nejvíce pomoci.  Vytvořte si strukturu dne, která má pevné hranice. Může se klidně podobat rozvrhu, jaký mají děti ve škole. Při plánování nezapomeňte, abyste v něm našli místo pro 4 základní oblasti:
- práci/ studium
- kontakt s lidmi (telefonát kamarádům, videohovor se spolužáky/ kolegy, hra s dětmi…)
- pohyb (domácí cvičení, procházka či běh v parku…)
- relaxaci (odpočinek, četba nebo třeba horká vana)
 
  1. OVLÁDNĚTE SVÉ MYŠLENÍ
Tím nejdůležitějším (a často zároveň nejobtížnějším) je dokázat fungovat v režimu, který si sami vytvoříte. Někdy se vám nebude chtít. Možná se vás bude vaše mysl snažit přesvědčit, že jsou všechny snahy zbytečné. Že nic nemá cenu. Mysl ovládaná negativními myšlenkami  je zákeřná lhářka.  Vy se jí však nemusíte nechat obelstít, ale můžete proti negativním myšlenkámbojovat, jakkoli se zdají být silné . Řešení není v jejich neustálém promýšlení, alenaopak v jejich opuštění.To je však někdy obtížné provést. Povel „nemysli na to“, může způsobit pravý opak. Jako kdybych vám nařídila, abyste v žádném případě nemysleli na velkého růžového slona. Pokud ale zabývání se negativními myšlenkami nepřináší nic dobrého a situaci nepomáhá řešit, můžeme se vždy rozhodnout snažit se myslet na něco jiného. Zaměstnat se. Třeba jednou z aktivit v našem plánu .
A i když se naše starosti vrátí, je kontrola mysli založena přesně na tomto principu: Odkláníme pozvolna, nenásilně, laskavě pozornost k něčemu jinému. A znova a znova. Až to zabere.
 
 
  1. DEJTE PROSTOR VDĚČNOSTI
Zvládat každodenní fungování může být náročným úkolem. Buďte na sebe hodní a jednejte sami se sebou, jako byste jednali se svým nejlepším kamarádem. Každý večer zkuste najít (a klidně si napsat na papír) tři věci, za které jste vděční. Jistě dokážete najít něco, co se vám povedlo, co vás potěšilo, při čem vám bylo fajn. Právě vděčnost je cestou, jak dokázat i v šedivých dnech zahlédnout barvy. A nejen na podzim.
 
Více o tom, jak zvládat nároky dnešních dní, si můžete přečíst nebo poslechnout zde: https://psychologie.cz/audio/audiobooky/manual-pro-nasi-mysl/
 
 
Přeji Vám klid a pohodu do následujících dní!
 
 
… a  případě, že byste potřebovali cokoli probrat, jsme tady pro vás!
 
                                                                                             Vaše Pavla Tomancová,  školní psycholožka

Archiv novinek >