ZLOMKY – PIZZA JE JASNÁ!

Zlomky jsou všude kolem nás, ačkoliv klasické ručičkové hodinky už nebývají tolik „in“, určitě je potřeba se zlomkům naučit. Co třeba, když zajdeme na fotbal, hokej, házenou či basketbal? Když vám kamarád řekne, že přijde až na druhou třetinu nebo poslední čtvrtinu? Víte, kdy vlastně dorazí? Když obrátíme skóre v posledních minutách poločasu, bude to v 1. nebo ve 2. půlce? Ano, zlomky jsou opravdu všude kolem nás. Velmi oblíbený je určitě sport, ale už jste si objednávali kofolu v kiosku populárního koupaliště či v restauraci? Víte, kolik je třetinka nebo půl litru? A co jemnější část kulturního dědictví – hudba a její takty, délky not a pomlk.

Ve 4.B a 4.C jsme si zlomky vyzkoušeli na oblíbených bonbónech, čokoládě, žvýkačkách. Každý se rozdělil o třetinu z 6 mentosek anebo snědl desetinu z deseti bomparů. Nesnědli jsme všechno, aby nás nebolelo břicho, a tak jsme si polovinu schovali zpět do aktovek. Úplně nejoblíbenější je u zlomků práce s pizzou nebo frgálem (Valaši mi rozumí). A tak jsme si se třídou 4.C pizzu rovnou upekli a ve skupině rozdělili na osm osmin. A SNĚDLI.

Nakonec lehký příklad. Tak schválně, ovládáte zlomky a počty tak dobře jako naši žáci?

Kolik žáků ve 4.C peklo pizzu, když jsme vytvořili 3 skupiny a upekli jsme 3 pizzy. Každý žák dostal spravedlivě 1/8 pizzy. Na jednoho žáka bohužel nic nezbylo, a tak dostal svůj podíl z pizzy od paní učitelky a paní asistentky.

Tak jaká bude vaše odpověď?
                                                                                                                                            Mgr. Eliška Holíková