Učíme se hrát na klávesy

Po hře na kytarách, ukulele, bubnech a flétnách jsme se rozhodli se žáky osmého a devátého ročníku vyzkoušet i hru na klávesy. Prvotní předběžné seznámení proběhlo formou instruktáže na webových stránkách. Žáci se podívali na možnosti výuky hry na klávesy pro začátečníky na internetu, seznámili se s kvalitou a technickou vybaveností kláves a jejich cenami na trhu, shlédli ukázky jednoduché hry. Další hodinu jsme věnovali samotné hře, při níž jsme měli k dispozici čtvery klávesy. Nácvik probíhal v několika krocích. Nejprve jsme se zaměřili na postavení ruky, prstoklad a techniku hry pravé ruky, pomocí které měli žáci za úkol zahrát jednoduchou dětskou píseň. Následovala hra s použitím rejstříků: voice – volba nástroje, dále style – volba rytmického doprovodu a nakonec rejstřík ACMP – volba melodicko-rytmického doprovodu za použití navolení tempa a také hrou jednoho tónu v levé ruce. Přestože za tak krátkou dobu a při stávajícím počtu žáků se toho naši osmáci a deváťáci až tolik nenaučili, přece jen měli alespoň všichni možnost si krátce zahrát a vyzkoušet si, co hra na klávesy obnáší.
                                                                                                                                                  Š. Seidelmannová