„A papír je na světě!“

V minulých týdnech jsme si ve 4.třídě spojili výuku českého jazyka, přesněji slohu, a tvořivých činností. Rozhodli jsme se, že si zkusíme vyrobit ruční papír a pracovní postup si napsat jako „slohovku“. Jak jsme rozhodli, tak jsme také udělali. Ve třídě byla zábava hned na začátku, půlka třídy zapomněla pomůcky k tvoření. Start jsme tedy měli těžký a následovaly 2 hodiny mluvnice a „zábavných“ mluvnických kategorií. Druhý den jsme to zkusili znovu a s větší úspěšností. Trhání novin, plat od vajec a toaleťáku byla zábava. Ale co teprve patlání se v tom papírovém bahníčku. Jára Cimrman by z nás měl určitě radost. Nakonec jsme z ručního papíru nevyrobili jen papír, ale také různé potvůrky a „patvary“. Po vysušení si mohly děti své výrobky i pomalovat a zkrášlit.

A jaký je postup výroby ručního papíru? Velmi jednoduchý!

Potřebujete: starý papír (pro malé děti lepší kapesníčky, ubrousky, toaletní papír), třeba i plata od vajec, větší miska, voda, může být i tekuté lepidlo, utěrka.

Postup:

Starý papír natrháme na menší kousky do misky. Když je miska plná, zalijeme vodou. Vodu přidáváme podle potřeby. Poté pracujeme jako při hnětení těsta. Papír musí dobře nasát vodu a zcela se rozdrolit. Hněteme a hňácáme a zkoušíme si u toho mluvnici, násobilku, co je komu libo! Kdo nevěří jen vodě a papíru, přilije trochu tekutého lepidla. Pak už stačí jen na utěrku vytvářet tvary z lehce vymačkaných hromádek směsi a dát schnout. Dotvořte dle vaší fantazie.

„A papír je na světě!“
                                                                                                              Mgr. Eliška Holíková