Školní psycholožka: Zpátky do školy- co čekat a na co se připravit při návratu dětí do školy?

Už před více jak týdnem se škola otevřela pro žáky 9. ročníků. Příští pondělí  v ní přivítáme také děti z   1. stupně.  Po tak dlouhé době, kdy se děti vzdělávaly doma a byly nuceny se na tuto výjimečnou situaci adaptovat, může být některé z nich návrat do školy obtížný.  Doma strávily čas delší, než jsou letní prázdniny, a tak se dá očekávat, že dětem bude trvat si po tak dlouhé době zvyknout na zase jiný režim, navíc pravidla ve škole budou naprosto jiná od těch, která opouštěly v březnu. Očekávejte u dětí normální reakce  v nenormální situaci.

Od dětí můžete očekávat:
-    mnoho otázek souvisejícími nejen s hygienickými opatřeními, která je nutno ve škole  dodržovat
-    radost, že jsou opět mezi spolužáky
-    nechuť, že se musí vrátit zpět do pravidelného režimu
-    strach z toho, jestli a jak budou psát písemky, jak se bude známkovat
-    strach, že si nestihnou opravit známky do konce roku
-    úlevu, že některé jejich prohřešky mohou být zapomenuty
-    nejistotu, jak to se školou dál bude – zejména úzkostlivější děti, které mají rady věci pod kontrolou
-    únava z dlouhotrvající blízkosti v rodině
-    stres z odchodu z domova, ve kterém jim bylo dobře a bezpečno
-    obavy z toho, jak bude ve škole vnímáno to, jakým způsobem se zapojovaly do výuky v době izolace
-    děti po dlouhé době přijdou mezi vrstevníky do takto velké skupiny a pro řadu z nich to může být náročné, děti ve skupině mohou chtít sdílet, vítat se, mohou mít strach o svou pozici ve třídě, o to, zda jejich kamarádství stále fungují.
-    očekávejte, že některé děti jsou v pohodě a nijak výrazněji se jich celá situace nedotkla, neprožívají ji a mohou být v důsledku toho zmatené z prožívání ostatních.
-    Obrňte se trpělivostí.

Jak můžete dětem pomoci?

1) Nalaďte se na to, že prožívání dětí může být ve velké šíří spektra.

2) Dejte najevo podporu, svůj vnitřní klid, získejte si důvěru: „Všechno bude dobré a společně to zvládneme“

3) Dejte dětem přiměřeným způsobem dostatek informací – jak to teď ve škole bude probíhat, co je čeká
(budou se učit v menších skupinkách, nutnost nosit roušku, nebudou moci k sobě chodit příliš blízko,  každý bude mít ve škole svoji lavici, budou si muset  častěji umývat a desinfikovat ruce...)

4) Naslouchejte. Je důležité dát dětem možnost mluvit o svých pocitech a myšlenkách –  prostor pro sdílení  pocitů a myšlenek může zafungovat jako to, co děti potřebuji nejvíce. Pokuste se prožívání vašich dětí nehodnotit. Nejprve vyjádřete pro jejich emoce porozumění, pocity jim nevyvracejte . Teprve poté s nimi můžete hledat případné řešení.

A hlavně: Myslete na sebe!
Tyto dny mohou být výzvou nejen pro vaše děti a učitele, ale samozřejmě také pro vás. Váš komfort a vaše vlastní psychické rozpoložení je něco, co vaše děti přirozeně vycítí a nezřídka do sebe samy absorbují. Vaše osobní pohoda je tedy velmi důležitým prvkem pro zajištění pohody dětí.  Proto je vždy tak důležité postarat se o svou duševní pohodu. Udělejte pro sebe něco příjemného. Nezapomínejte na odpočinek.

V příštích dnech můžete děti naučit něco, co je v životě velmi důležité. Naučit je zacházet s novou, možná také nejistou situací. Jít krok po kroku.
Nebagatelizovat, a nezlehčovat, ale současně nepodléhat panice. Dát prostor porozumět pocitům a zároveň se držet v realitě.

Přeji vám pevnou půdu pod nohama a potřebný nadhled...

Vaše Pavla Tomancová
psycholožka školy