Školní psycholožka: Nouzový stav jako příležitost zastavit se a lépe poznat sebe sama


Jakákoli náročná situace, kterou procházíme, často odhalí naše výrazné vlastnosti. V mimořádných chvílích se totiž všichni více dostáváme do kontaktu s tím, co uvnitř nás dřímá. Kdo má běžně tendenci věci zlehčovat, možná od počátku snižuje závažnost i současného stavu. Ten, kdo je zvyklý vidět ve všem to pozitivní, mohl karanténu brát jako večírek.  Tyto dny mohou být velkou zkouškou, ale také příležitostí. Záleží na tom, jak k nim přistoupíme.

Nikdo z nás zatím podobnou situaci nezažil. Už více než měsíc jsou školy zavřené, mnoho z nás pracuje z prostředí domova. Společenský život a každodenní shon se jako by zastavil. Nebo alespoň dostal novou podobu. Tato situace je pro většinu z nás také výzvou-museli jsme prakticky ze dne na den obrátit své rodinné i pracovní fungování naruby a celkově se nové situaci přizpůsobit.

 Nyní, po několika týdnech nouzového stavu, je možná dobrá příležitost na to zastavit se a ohlédnout…. Zkusit se zamyslet nejen nad tím, o co jsme v minulých týdnech přišli, ale pokusit se zachytit také to, co jsme získali. Co nového jsme se o sobě nebo o svých blízkých dozvěděli a jak jsme čas, který nám byl (byť nedobrovolně) dán, využili.

Ono totiž vše záleží na úhlu pohledu. Psycholog a terapeut Viktor E. Frankl, který sám za války  přežil několik koncentračních táborů, kdysi řekl, že „ať jsou okolnosti jakékoli, jednu svobodu člověku nikdo nemůže vzít. Svobodu vždy si zvolit svůj postoj a reakci na tyto okolnosti“.

Když se za uplynulým měsícem ohlédneme skrz tuto optiku, možná objevíme, co vše jsme už zvládli. Zároveň ale také můžeme lépe poznat sami sebe- své pocity, priority a objevit to, co je pro nás v životě skutečně důležité. Právě toto je začátek cesty k případné změně…

Tento čas proto vnímám také jako velkou příležitost:
-    odpovědět si na otázku, jestli směr, kterým v životě kráčím, je ten pravý. Co mě opravdu těší, co mi dává smysl a zda těmto věcem dávám ve svém životě dostatečný prostor. Zda není něco, co bych v budoucnu chtěl změnit.

-    prohloubit vztahy s těmi nejbližšími. Ruku na srdce: kdy jindy totiž bude většina z nás mít na sebe tolik času jako v těchto dnech?

-    všímat si druhých. Mnoho lidí totiž v těchto dnech potřebuje pomoc nebo povzbuzení víc, než kdykoli dříve. I kdyby to měl být například pohled zaslaný do domova důchodců:-) https://usmevdoschranky.cz/

Když přemýšlím o těchto dnech, vrací se ke mně  výrok jednoho moudrého člověka, který před časem řekl, že abychom mohli něco objevit, musíme se nejprve něčeho vzdát.
 Myslím, že je v tomto výroku mnoho pravdy – a nejen nyní,  v době koronaviru.


Klid a nadhled do dalších dní vám přeje
Vaše Pavla Tomancová
školní psycholožka

tomancova@zskriby.cz, tel. 734 440 027, www.pavlatomancova.cz 

Archiv novinek >