Jak se zvládnout učit doma?

PRO ŽÁKY: Učení „za školou“: Jak se zvládnout učit doma?

Na první pohled by se mohlo zdát, že se mnohým z žáků splnil tajný sen: Zavřená škola. V situaci, ve které jsi se před více jak týdnem ocitl/a, však nejde o předčasné prázdniny. Právě naopak. Dnem, kdy byla uzavřena i naše škola, pro tebe začala velká výzva. Dokázat se za pomoci učitelů, případně rodičů učit sám doma. Co všechno to s sebou přináší? A jak si správně zorganizovat čas a práci, aby mělo učení smysl? Přečti si následující řádky a nech se inspirovat!

Autorky: Klára Seidlová a Anežka Ondráčková, školní psycholožky

Jak tedy na to?
Asi to znáš: víš, že by ses měl pustit do práce, ale ze nějakého důvodu se nedokážeš k učení přinutit. Prostě všechno se zdá zábavnější a smysluplnější než věci do školy… Čas běží a ty zjišťuješ, že jsi ho moře ztratil koukáním na seriál nebo brouzdáním po sociálních sítích…
Jak to dělat jinak a lépe?

1. VYTVOŘ SI PRACOVNÍ MÍSTO
Je důležité, abys doma měl místo, kam chodíš „do školy“. Někomu pomůže nástěnka, díky které má na očích jednotlivé úkoly a může si dělat poznámky, jiný ocení „čistý“ prostor bez čehokoli rušivého. Zamysli se, co sedí tobě a své místo si podle toho uprav. Ideálně však zvol klidný prostor, kde nebudeš rušen. Pomůže ti to „přepnout“ z domácího do „školního“ modu a nastavit mysl na učení.

1. UDĚLEJ SI ROZVRH A DRŽ SE HO!
Organizovat si čas doma, kde chybí zvonění, je prostě těžké. Klíčem k tomu, aby ti dny „neprotékaly“ mezi prsty, je nastavení a dodržování režimu. Naplánuj si den tak, aby byl podobný tomu běžnému, školnímu. Zabráníš tak, aby se do tvých dní vkradl chaos nebo vakuum „nicnedělání“. Tady je několik tipů, které můžeš vyzkoušet:¨
  S rodiči se dohodni, v kolik hodin budeš vstávat a kdy začneš se školními povinnostmi. Nastav si budík na určitou hodinu, posnídej, začni den co nejpříjemněji.
V mobilu si nastav pravidelné upozornění na určitý čas, díky kterému k práci zasedneš každý den ve stejnou chvíli.Můžešsi stáhnout oblíbenou písničku nebo přímo zvuk školního zvonku :-)/ke stažení např. v aplikaci Google Play/. Kreativitě se meze nekladou!
  Projdi si (ideálně spolu s rodiči) informační systém a zorientuj se v učivu, které jste od učitelů dostali. Seznam úkolů si buď vytiskni nebo vypiš na papír Vše tak budeš mít pěkně na očích a budeš si moci označovat ty úlohy, které jsi již splnil (a právě toto má velký vliv na celkovou chuť pracovat:-) Navíc se tak vyhneš tomu, že budeš muset v průběhu práce opakovaně hledat v mobilu či počítači zadání.Zvýrazni si barevně jednotlivé předměty a úlohy. Bude se ti tak v seznamu lépe orientovat.
  Vytvoř si v průběhu času vyhrazeného pro školní přípravu jednotlivé bloky (podobně jako vyučovací hodiny ve škole). Vyber si, s čím chcete začít (doporučuju začít vždy tím, do čeho se vám chce nejméně :-) , svůj rozvrh si sepiš. Tak se vyhneš stresu a chaosu.
Zařazuj přestávky. Jdi se napít, dejte si svačinu, zavolejte krátce kamarádovi… I na přestávku si však vymez přesný čas.

1. „ODSTŘIHNI“ RUŠIVÉ VLIVY
Konverzace s kamarády na WhatsApp, brouzdání po sociálních sítích, seriál puštěný „jako kulisa“… Není nic, co by více bránilo tomu, naučit se. Pokaždé, když změníme činnost, nejen že se oslabí naše pozornost, ale celkově se unavuje náš mozek, jakoby se vybíjely jeho „baterky“. Až se budeš příště učit, zkus nechat mobil v jiné místnosti a nezapínat počítač, pokud to není nutné. Jistě si všimneš rozdílu!

1. HUDBA? JEN TA SPRÁVNÁ
Posloucháš k učení hudbu? Ne každá je k učení ideální .Hudba s textem, která je navíc intenzivní, nás vždy podvědomě ruší a odtrhává od učení, i když si to tak na první pohled nevypadá. Na YouTube si však můžete zkusit např. studying music nebo klidnější soundtracky.

1. ZŮSTAŇ V KONTAKTU!
Na učení nejsi sám.Máš učitele, kterým se můžeš ozvat, pokud něčemu ze zadané práce nebudeš rozumět. Využij všech možných prostředků, jak zůstat v kontaktu se svými spolužáky. Dnešní doba nám nabízí spoustu možností:

1. ZMĚŇ POZICE
Je fajn mít stabilní místo pro školní práci. Pokud ale cítíš, že ti už mozek „nefunguje“, je A) čas na přestávku nebo B) čas na změnu místa. Tvůj mozek může mít aktuální místo spojené s nudou nebo nechutí. Zkus změnit místo, které však bude světlé a příjemné. Výsledek se jistě dostaví!

… a na závěr: ODMĚŇ SE!
               Po zdárném splnění úkolů si jistě zasloužíš odměnu. Udělejte pro sebe něco příjemného, něco, na co se budete moci v průběhu práce těšit. Pokud tvoji rodiče chodí do práce, můžeš se s nimi domluvit, že jim zavoláš a pochlubíš se, až práci do školy dokončíš.

Tyto dny jsou pro všechny z nás velkou zkouškou.
Pro vás, naše žáky, ale mohou být obrovskou příležitostí. Můžeš si ověřit, že jsi schopný vzít své záležitosti a svůj život do vlastních rukou. Můžeš se trénovat ve vytrvalosti, schopnosti začít a dokončit i to, do čeho se ti zrovna nechce… a odměnit se za to :-)
Zkrátka je to šance, jak se stát dospělejšími.
Přeji ti hodně energie, silnou vůli a dostatek chuti!

A pokud na tebe situace doléhá, cítíš se „tak nějak divně“ nebo chceš prostě jen s někým probrat, co se ti zrovna honí hlavou, neváhej se ozvat, jsem tu pro tebe! :-)
Stačí mě kontaktovat na tel. 734 440 027 (sms nebo WhatsApp), emailem (tomancova@zskriby.cz) nebo na FB (facebook.com/psychologzlin/).

Pro další inspiraci se můžete mrknout na:

Pavla Tomancová, školní psycholožka