Pro rodiče: JAK S DĚTMI MLUVIT O PANDEMII?

Každého z nás se v těchto dnech dotýká téma koronaviru. Je obsahem většiny hovorů s kolegy a známými, s obavou či nadhledem o něm přemýšlíme. Podobně to mají také naše děti. Celý ten rozruch-  pro ně navíc spojený se zavřením škol- je však může také pěkně vyděsit. Jak s dětmi mluvit o pandemii a situaci, kterou právě procházíme?

Doma komentujeme zprávy v televizi, spekulujeme, zda navštívit prarodiče nebo návštěvu pro jistotu odvolat a možná také vtipkujeme o nutných zásobách ve spíži. Děti toto vše slyší, zapojují se. Někdy můžeme mít tendenci se domnívat, že zcela nechápou, co se děje. Podle psychologů však už dvanáctileté děti dokáží přemýšlet velmi podobně jako dospělí. S jedním rozdílem: chybí jim naše zkušenosti. Možná právě proto se někdy může zdát, že celá situace je pro ně spíše dobrodružstvím než něčím, čeho by se obávaly.
Opak však může být pravdou a vaše děti mohou „z ničeho nic“ začít pociťovat strach a úzkost. Nebo mají problém se spaním, bolestí hlavy či jim vyskočí ekzém.

Možná pro vás budou užitečné tipy, jak o situaci s dětmi mluvit a pomoci jim zachovat klidnou mysl.

1. Zklidněte sami sebe
Všechny děti (ano, i ty nejmenší) velmi silně vnímají naše emoce. Z tohoto hlediska je důležité nejen to, co říkáme, ale hlavně jak to říkáme. Právě neverbální projevy (tón hlasu, výraz tváře) jsou v komunikaci těmi nejdůležitějšími klíči, podle kterých se děti orientují. Jen těžko se vám podaří zklidnit vaše dítě, pokud sami budete prožívat silný stres nebo strach. Než tedy budete mluvit s dětmi, zaměřte pozornost nejprve k sobě a tomu, jak situaci sami prožíváte.

1. Buďte dětem k dispozici
Vytvořte si prostor k povídání. Ujistěte se, že dítě ví, že může přijít kdykoli bude mít otázky nebo se bude chtít s něčím svěřit.

1. Zjistěte, co dítě o koronaviru ví
Ptejte se vašeho dítěte, co samo o situaci ví. Co říkají kamarádi? Jak o koronaviru mluvili ve škole? Co si samo myslí? Zajímejte se o to, kde dítě samo bere informace. Zvažte také snížení času, který je dítě vystaveno obrazovce televize či internetu-příliš mnoho informací o pandemii může vést k úzkosti či panice. Nenechávejte děti s médii samotné a vybírejte jen ověřené zpravodajskézdroje (ne bulvár:-)

1. Ptejte se na jeho strachy a ujistěte jej
Dejte dítěti prostor mluvit o tom, jak se cítí a čeho se bojí. Ze všeho nejvíc se děti obvykle obávají o sebe a své nejbližší. Vysvětlete mu, že to, co se nyní děje (zavření škol, karanténa, omezení akcí) jsou kroky k tomu, aby byl virus pod kontrolou a předešlo se tak onemocnění velkého počtu lidí. Ubezpečte jej, že ani vy ani ono není v ohrožení života.

1. Poskytněte dítěti pravdivé informace
Formu je vždy důležité přizpůsobit věku dítěte. Jinak se o pandemii budete bavit s osmiletým dítětem a s třináctiletým dopívajícím.Mluvte o faktech. Nedramatizujte situaci, ale ani ji příliš nebagatelizujte. Řekněte, že jde o nové onemocnění, které je podobné chřipce. Může být nebezpečné hlavně pro starší lidi a ty, kteří trpí dlouhodobým onemocněním. Sdělte dítěti, že se na onemocnění hledá lék a že také existují postupy, jak je možné snížit možnost nákazy.Umožněte dítěti ptát se vás na to, co jej zajímá.

1. Neobviňujte ostatní a vyhněte se stigmatizaci
Mějte na paměti, že virem může onemocnět kdokoli-bez ohledu na barvu pleti či etnicitu. Vyhněte se hodnocení a spekulacím o tom, kdo za co může. Pamatujte, že jste to především vy, kdo učí děti respektu mezi lidmi- a to za všech okolností.

1. Učte děti postupy chránící před nákazou
Zdůrazněte důležitost dodržování hygieny. Vysvětlete dítěti, proč je důležité nosit roušku, že je nutné si mýt ruce a snažit se nesahat si na obličej a do očí. Mytí rukou si můžete společně natrénovat. Děti se učí hlavně z vašeho chování: buďte tedy sami příkladem, jak se odpovědně chovat.

V případě jakékoli potřeby, se na mě, prosím, neváhejte obrátit! :-) Kontaktovat mě můžete  buď emailem (tomancova@zskriby.cz), na  tel. 734 440 027 nebo prostřednictvím FB (www.facebook.com/psychologzlin/)

Přeji co nejklidnější dny,
Vaše Pavla Tomancová
školní psycholožka