1.B jako Bádání

S dětmi v 1.B jsme se poslední týdny zaměřili na zdravou stravu a správné stolování. Kdo kolem naší třídy jde, určitě nepřehlédne výstavu s názvem „Kolik cukru je v nápojích“. I prvňáčci dokázali odhalit a s pomocí paní učitelky a kalkulačky vypočítat, jaké množství cukru přijímají, když vypijí Coca colu, energy drink nebo pitíčko pro děti. Dali byste si do čaje či (dospěláci) do kávy 12 kostek cukru? Asi těžko! Ale stačí si dát malou plechovky coly a už je máte v sobě. Z našeho pokusu vyšla nejlépe kohoutková voda, v ní žádný cukr nebyl. Takže už víme, co pít, abychom si nešpinili tělo zbytečnými cukry a zůstali dlouho zdraví.
Další naše snažení bylo více tvořivé. Z letákové nabídky různých supermarketů jsme vybírali ty potraviny, ze kterých lze sestavit zdravý talíř. Naštěstí jich v akčních nabídkách bylo dost, i když většina stran z letáků musela skončit ve sběru. Hledání a lepení jsme prokládali správným chystáním příborů a talířů na naší jídelní lavici. Pro některé žáčky to byla brnkačka, jelikož chystávají stůl i doma, ale někteří si to ve škole zkoušeli poprvé. Teď už ví, jak na to.
Každý si našel něco, co ho bavilo, a některé děti od té doby dokonce samy zkoumají a hlásí, kolik je v čem cukru. Snad jim to vydrží a budou si pamatovat, že složení výrobku je to, co by mělo rozhodovat při jejich nákupech v dospělosti.
                                                                                                                                             Petra Smrčková